Hlavní strana

Z onlinetechnology.cz

Přejít na: navigace, hledání

INDUSTRIAL IOT - SYSTEM SDS

SDS = Sít'ový Dohledový Systém

Seznam všech SDS SDS-MICRO SDS-UPS SDS-BIG

Návody

--- Veškeré návody --- - NOVÝ FIRMWARE - FULL-C (PLC) SDS-C (PLC)

Obchod

Prodej CZ Prodej SK ESHOP SNMP


Tyto WiKi stránky poskytují dokumentaci k jednotlivým výrobkům řady SDS (Síťový Dohledový Systém): návody, výkresy, odkazy na nový firmware, a řada dalších důležitých informací.

 PROČ KOUPIT PRÁVĚ NAŠE VÝROBKY SDS?
 * vynikající poměr cena / výkon
 * nejlepší poměr přepočítané ceny na jeden vstup/výstup, bez kompromisu v návrhu a realizaci výrobku
 * plná uživatelská programovatelnost, žádná omezení
 * trvalá osobní technická podpora, bez ohledu na datum prodeje nebo typ či počet zařízeni
 * trvalá podpora naprosto všech prodaných výrobků (stále vydáváme nový firmware, a to i pro ty nejstarší výrobky)
 * trvalá aktualizace hardware (vydáváme nové lepší moduly, a stále podporujeme i ty předchozí)
 * integrace i do systémů jako je Node-RED a další
 * živé diskusní fórum a návody na wiki

 PLC/PAC SDS
 * Programmable Logic Controller / Programmable Automation Controller - to je SDS
 * Programování v jazyce SDS-C nebo FULL-C bez omezení, možnost sledování a změna parametrů za běhu
 * Velké množství I/O a komunikačních rozhraní
 * SDS je bezpečné a stabilní - nezaloženo na Linuxu, naopak: SDS běží na profesionálně napsaném a testovaném firmware

 AN-D označuje skupinu odpovědnou za vývoj a design výrobku - prodej je v režii výrobce. 
 Designed in Czech Republic, Europe. Made in Czech Republic, Europe.
 
 VAROVÁNÍ - POZOR NA KLONY NAŠEHO VÝROBKU (např. LK3) - klony nejsou oficiální, mají chyby a nemají od nás podporu ! nenechte se podvést !

 Chcete integrovat SDS do svého výrobku ? Nabízíme možnost OEM zástavby.

Všechny texty jsou v originále v Českém jazyce - k dispozici jsou i některé stránky specificky napsané anglickým jazykem, a samozřejmě můžete použít překladač (např. Google Translate v nabídce "translate" v levém Wiki sloupci) a nechat si původní český text přeložit.

ENGLISH VERSION OF THIS WiKi [EN/US]

Všechny zde uvedené výrobky můžete zakoupit u našich partnerů, nebo v oficiálním eshopu, popř. partnerském eshopu elektroměry.com.

Také zde naleznete stránku s informacemi jak zařízení SDS využít se systémem Mikrotik (pro použití u ISP).

Soubor:CR.GIF Soubor:CS-phonecz.gif Soubor:Onlinetech.jpg

Na těchto stránkách naleznete detailní dokumentaci a návody ke všem našim výrobkům.

Kdo jsme ? Jaké jsou naše cíle ? Informace o nás naleznete zde.

Tento projekt je opensource.

SDS je primárně určeno pro poskytovatele telekomunikačních služeb, pro OEM zástavbu, pro distribuované měření energií, dohled a řízení FVE, a také má velké uplatnění v rámci segmentu Industrial IOT (automatizace).

SDS je zde s náme už přes 14 let, kdy úspěšně slouží ve všech technologických odvětvích, po celém světě; a mnohatisícové vyrobené série svědčí o kvalitách a bezporuchovosti systému.


Úvod

Internet of Things (Industrial IOT - IIoT) je buzzword dnešní doby, a SDS prakticky do této kategorie patří. Úplně původně bylo SDS nabízeno pro ISP (poskytovatele připojení k Internetu), kde fungovalo jako dohledový modul pro POPy (Point of Presence - koncové přístupové body); nicméně díky své absolutní univerzálnosti a programovatelnosti se SDS rozšířilo do všech možných jiných oblastí (zejména online dálkové měření energií a automatizace, dohledy datových center) - a to vše mnohem dříve (před více než deseti lety), než se zmíněný buzzword vůbec objevil na světle světa. Tím máme vůči nově přichozím hráčům obrovský náskok (např. velké korporace a firmy teprve začali objevovat, co to ten IoT / IIoT vlastně je, zatímco my už deset let v této kategorii prodáváme). Vývojáři systému SDS pracují i na dalších světových systémech a projektech, a také se pohybují v oblasti nasazení takových systémů (telekomunikace, mobilní sítě, poskytování internetu, letectví, průmyslová automatizace), proto jsou schopni přímo navrhovat vhodné a snadno použitelné zařízení.


Co je to SDS (Síťový Dohledový Systém)?

Jedná se o plug-and-play zařízení (elektronický samostatný modul), obvykle známý pod řadou zkratek: Lan Relay, Lan Controller, Ethernet Relay, Web Switch, Web Relé, Remote Rig, Lan Ovladač, IP Relay, Server Relay, IoT Gateway, . . . a pod řadou dalších názvů, pro jeden a ten samý programovatelný připojený systém, který zde nabízíme. A to jako plně hotový výrobek, nebo v rámci OEM jako elektronický modul pro zabudování do vašeho vlastního výrobku (přidaná hodnota pro váš výrobek).

Nevíte co a k čemu? Podívejte se sem nebo na příklady použití. Máte-li dotazy, využijte především naše oficiální fórum.

Všechny naše výrobky poskytují i sběrnici 1-Wire®.

Základní informace o zapojení a použití odečtu energií jsou zde.

Všechny výrobky mají v základu 100Mbit/s připojení do lokální sítě Ethernet (LAN), a mají k dispozici uživatelsky příjemné webové rozhraní. Pro web nepoužíváme "Adobe Flash®" a podobné zde zbytečné věci, ale jen čisté HTML + client-side JS. I proto lze dálkově přistupovat na naše výrobky i z tak specifických prohlížečů, jakými jsou vybaveny například mobilní telefony. Důraz je veden na systémový návrh zařízení SDS, a na bezpečný způsob psaní firmware (kód procesoru uvnitř SDS) z hlediska funkční bezpečnosti a cybersecurity (na tom se podílí odbornící v oboru, kteří mají velkou praktickou zkušenost, a kteří vedou vývoj aktuálních a budoucích celosvětových komunikačních systémů).

Dále nabízíme možnost použít bezplatný portál pro archivaci měření energie a dalších údajů, který je trvale bezplatný pro všechny majitele zařízení SDS (samozřejmě SDS lze použít i s jinými servery a portály).

Zařízení SDS jsou neustále inovována, a to jak hardware (nové moduly) tak firmware (nové funkce). Bližší informace naleznete na konkrétní produktové stránce na této WiKi.

Rozměry některých základních výrobků naleznete zde.


Vyberte si produkt, ke kterému potřebujete informace (detailní seznam je zde):


PRVNÍ PRODUKTOVÁ ŘADA (SDS-C) - původní výrobky:

  • SDS-MACRO (LM) ... plnohodnotné ethernetové PLC, odečet energií (S0), grafický display, sběrnice 1-W a RS485
  • SDS-UPS (LM) ... malý, plně samostatný, DC inteligentní záložní zdroj (DC UPS) s integrovaným online monitorováním
  • SDS-SIMPLE-UPS ... jednoduché (a levné) zálohované DC napájení s pasivním PoE injektorem


PRVNÍ PRODUKTOVÁ ŘADA (SDS-C) - současná nabídka:

  • SDS-TTCPRO ... univerzální Ethernet I/O s ActivePoE, dálkové odečty energií - s bateriovou zálohou údajů
  • SDS-MINI ... plnohodnotné ethernetové PLC (DIN krabička), cost-effective


DRUHÁ PRODUKTOVÁ ŘADA (FULL-C) - současná nabídka:

  • SDS-BIG ... plnohodnotné ethernetové PLC, odečet energií (S0), sběrnice 1-W a RS485, doplňkové moduly (klávesnice, grafický display, CAN, RS232, DALI, GSM, LoRa)
  • SDS-MODUL-STSW ... rozměrově minimální varianta odvozená od SDS-BIG, určena pro integraci dovnitř (OEM) vašeho výrobku
  • SDS-SMALL ... plnohodnotné ethernetové PLC, založené na modulu STSW


TŘETÍ PRODUKTOVÁ ŘADA (FULL-C) - chystá se:

  • Nové produkty pro Třetí Produktovou Řadu se teprve chystají. Pro teď je dlouhodobě aktuální Druhá Produktová Řada.


PŘÍSLUŠENSTVÍ:

  • SDS-PWM10 ... samostatný modul (DIN krabička) pro izolovaný převod signálu PWM na napětí 0V až 10V
  • SDS-1W-T-RH ... (rozšiřitelný) OneWire modul pro měření teploty a vlhkosti


100 Mbit ethernet

Naprosto všechny naše výrobky pracují s nativním 100 Mbit ethernetem. Jsou 10/100/(1000) kompatibilní.

Jako základ SDS nabízí 100 Mbit/s Full Duplex Ethernet (Local LAN), což je zde výchozí rychlost na fyzické vrstvě. Použitý PHY umí N-Way, takže si sám vyjedná se switchem parametry spoje, které je schopen switch zvládnout - připojíte a vše ihned funguje.

Zařízení SDS-TTCPRO přímo podporuje Active-PoE napájení, podle platné normy. Ostatní zařízení lze např. napájet pomocí Pasivního PoE za předpokladu použití externího splitteru.

Všechny výrobky jsou předány zákazníkovi s aktivním webovým rozhraním, v továrním nastavení (web na výchozí adrese 192.168.1.250 - tuto adresu lze kdykoliv z administračních stránek zařízení změnit, stejně tak jako další parametry). Všechny detaily jsou uvedeny v návodech pro jednotlivé výrobky.

Do webového rozhraní všech výrobků SDS, se lze přihlásit z "více míst" najednou (více různých uživatelů současně). Další funkce, jako např. SNMP a jiné M2M protokoly, jsou k dispozici také (nezávisle na vytížení webového rozhraní).


Rozhraní a Sběrnice

IP

Základem pro všechny SDS moduly je IP komunikace (Ethernet, Internet).

SDS poskytuje:


GSM

Kromě základního přístupu do zařízení SDS přes Ethernet (Internetový přístup), je možnost připojit k zařízení GSM modem (viz TTCPRO-GSM-SHIELD) a přenášet data přes GSM síť - toto je vhodné např. pro dálkový odečet měřené energie v místech, kde není k dispozici připojení k Internetu.

Modul TTCPRO-GSM-SHIELD lze připojit ke všem SDS první i druhé produktové řady v naší nabíce, nativně tento shield modul patří k zařízení SDS-TTCPRO.

SDS druhé produktové řady (SDS-BIG) mají možnost použít integrovaný GSM modem v rámci svého mechanického řešení. Samozřejmě lze připojit i jiné modulové modemy se sériovým komunikačním rozhraní, pro LTE, LoRa, NB-IOT a různé další protokoly.


LoRa WAN Radio Network

Pro zařízení SDS-BIG nabízíme od výrobce integrovanou LoRa WAN komunikaci - tímto se tedy můžete připojit do některé z LoRaWAN přenosových sítí různých poskytovatelů. Kompletní HW řešení pro SDS-BIG je k dispozici - kontaktujte nás pro detaily.


Přímé fyzické uživatelské rozhraní (HMI)

Vybrané zařízení (SDS-MACRO a SDS-BIG) lze přímo zakoupit s integrovaným LCD a klávesnicí. Takto lze lokálně vizualizovat stav zařízení, což je často vhodný doplňek navíc k webové vizualizaci. Vzhledem k designu HMI rozhraní lze doplňující LCD a klávesnici doplňkově připojit k libovolnému zařízení SDS (pozor - pouze MACRO a BIG jsou přímo mechanicky uzpůsobeny pro tento úkol, ostatní SDS mají jiné mechanické rozměry).


Další komunikační sběrnice

Zařízení SDS poskytují i další sběrnice a rozhraní, jako je OneWire, DALI (sběrnice pro ovládání osvětlení), RS485/RS422 a RS232, nebo CAN 2.0 A/B či MBUS (MeterBus).


Bezpečnost

Všechny naše produkty jsou bezpečné jak z hlediska funkce, tak z hlediska síťové bezpečnosti (cybersecurity) - další možnosti zabezpečení jsou i nadále postupně přidávány. Není použit operační systém (jako by byl např. Linux), naopak používáme pouze vlastní od počátku vyvinutý program, který navíc podléhá přísné statické analýze kódu a testování. S datovou pamětí se také pracuje staticky (žádné dynamická alokace, používáme interní hlídání ukazatelů a rozsahů přístupů k paměti, a další bezpečnostní mechanismy). Procesor je hlídán interním HW-watchdogem, při případném neplánovaném vlastním "zaseknutí" programu dojde k fyzickému resetu zařízení SDS. Vzhledem k přísně a přesně definovaným rozhraním (internet-facing) je omezena možnost poškození zařízení (hack např. zneužitím API přes nepopsanou cestu) - implementace API je omezena na pouze a přesně ty prvky, které jsou zdokumentovány. Zařízení má plnohodnotnou ochranu proti buffer-overflow a integer-overflow útokům.

Při návrhu vycházíme z dlouholetých zkušeností práce cybersecurity architekta v oblasti Embedded Systémů a komunikačních zařízení.

Zabezpečení přístupu do webového rozhraní je ve výchozím firmware provedeno textovým heslem, a nové verze firmware postupně přinášejí nové bezpečnější řešení, tak jak je v současném světě potřeba. Veškeré přístupy na webové rozhraní jsou v zařízení logovány a tento log je držen u některých zařízení i po jejich vypnutí.

I přes toto vše, vždy doporučujeme použití dodatečných zabezpečovacích prvků - jsou útoky, kterým nelze zabranit (typicky: denial-of-service přetížením sítě), popř. útoky na předřazenou infrastrukturu, do které má být vaše SDS zapojeno - a tyto síťové prvky musíte chránit také. SDS je primárně určeno do vnitřní sítě, která je od případně připojeného internetu oddělena vašim firewallem a IPS.

Pro SDS Druhé Produktové Řady lze komunikaci se síťovým serverem (portál/cloud/vlastní server) mít také lépe zabezpečenu (šifrovanou), použijete-li jako uživatel správný program. Poskytujeme plnohodnotné vzorové řešení pro připojení na námi poskytovaný portál pro centrální ukládání dat, které si můžete upravit dle potřeby pro své řešení.

Teprve produkty SDS Třetí Produktové Řady poskytují nativní SSL/TLS podporu. Starší výrobky toto nenabízejí, a jsou určeny do aplikací kde SSL/TLS není vyžadováno (např. vnitřní sítě, vlastní VLANy, a podobně). Nicméně prodkuty SDS Druhé Produktové Řady poskytují řadu kryptografických funkcí v rámci FULL-C programu, takže snadno můžete svá data bezpečně šifrovat a odesílat na svůj server zabezpečeně a ověřeně, viz příklady programů dále na této wiki.

Aktualizaci firmware si uživatel provádí sám, nahráním nového firmware přes Ethernet - přičemž nový firmware je vždy bezplatně k dispozici na těchto WiKi stránkách - nový firmware vydáváme pravidelně, přináší jednak rozšiřovanou bezpečnost, tak nové funkce (podle požadavku uživatelů - viz fórum). Obraz nového firmware je vždy a u všech výrobků SDS přenášen přes ethernet šifrovaně, a je zabezpečen kontrolními mechanismy.

Při ztrátě ("uživatel zapomene") nastavení IP nebo jiné konfigurace, je možné hardwarově nastavit výchozí konfiguraci ("pájecí"/"zkratovací" propojka "RSTD" na DPS) - toto vyžaduje fyzický přístup k zařízení, nelze to jakkoliv provést na dálku (bezpečnostní důvody).

Další zabezpečení je v oblasti omezení případného brute-force hádání hesla. S každým dalším nesprávným pokusem zařízení zdržuje odpověd pro danou IP, od které neplatný pokus přichází. Toto vše je i logováno.

Velmi důležitou funkcí je tzv. SDS Audit Log, což je nesmazatelný záznam klíčových událostí (restarty zařízení, změna FW, změna hesla či IP adresy, pokusy o prolomení hesla, atd.). Tento záznam vydrží výpadky napájení a je trvale k dispozici pro přihlášeného uživatele (majitele), který tak může snadno zjistit pokud se někdo cizí snaží s SDS neoprávněně manipulovat (a log zůstane i když by se útočníkovi povedlo přihlásit atd.).


Programovatelnost

Všechny naše výrobky lze programovat v jazyku SDS-C, respektive novějším FULL-C.

Programování umožňuje plně automatizovat činnost zařízení SDS, které může pracovat zcela samostatně a bez nutnosti trvalého připojení k počítačové síti (Internet). Samozřejmě základní vlastností SDS je právě možnost síťové komunikace, a proto programovací jazyky SDS-C a FULL-C poskytují velmi rozšířené a přímé možnosti jak takovouto komunikaci provést (odesílání HTTP dat, emailů, SNMP TRAPů, samotných paketů, PING, a další) - bez nutnosti znát detailní principy vnitřní funkce síťových protokolů.

Veškeré potřebné vybavení pro tento účel je k dispozici zdarma, nové verze programového vybavení jsou ke stáhnutí z této WiKi.


Ceny

Informujte se zde. Naší snahou je nabídnout zařízení o vysoké kvalitě a vysoké užitné hodnotě, podpora je k dispozici po celou životnost zařízení (zde: forum.merenienergie.cz). Věříme že vás nabídka zaujme. Servis po povinnou dobu provádíme výměnným způsobem, přičemž zákazník platí pouze opravy způsobené vlastní chybou (např. spálení kontaktů relé, připojení nevhodného zdroje, úder blesku, atd.). Servis poskytuje výrobce, viz kontakty (eshop). Opravy firmware (přeprogramování u výrobce, pokud zkazíte proces aktualizace) provádíme bezplatně (platíte jen poštovné).

Ceny jsou uvedeny v eshopu.


Prodej

Veškeré výrobky objednávejte u oficiálních obchodníků (viz eshop).

Poptávku, dotazy na technické parametry, objednávky vzorků posílejte na výrobce: [1] nebo na záložní email výrobce: [2]. Na každý email posíláme odpověď, i kdyby jen potvrzení o přijetí. Pokud vám nepřijde jakákoliv odpověď, prosím pošlete email znovu (např. může úřadovat antispam) !

Prodejce pro je firma LazNET/CSPHONE, p. Tomáš Prejda. K dispozici je oficiální ESHOP.

Spolupracujeme s některými dalšími obchodníky (elektromery.com a další).

Chcete-li prodávat naše výrobky, kontaktujte nás, spolupráci stále vyhledáváme ! Přidejte se k Českému výrobci a podpořte tím naši zemi, bude nám tu všem lépe!

Kontakt na vývoj (není výrobce): viz forum.merenienergie.cz .

Prosím podporujte lokální vývoj a výrobu. Nekupujte zahraniční klony a podobné výrobky.


OEM

Podporujeme OEM využití našich výrobků - nejefektivnější je modul SDS-MODUL-STSW. Tento modul je již široce zastavěn v řade výrobků různých výrobců napříč střední Evropou. Pokud máte zájem využít zařízení SDS v rámci OEM, kontaktujte nás, řada věcí se dá efektivně domluvit.

Typické použití SDS, je doplnění síťové komunikace pro váš výrobek. Výrobci jsou často profesionálové ve svém oboru (např. napájecí zdroje), ale zcela postrádají znalosti a/nebo zázemí pro vývoj a údržbu dohledových a komunikačních systémů. Toto dokážeme ihned vyřešit poskytnutím jedno ze SDS modulů, který si do svého výrobku zabudujete a dle sebe nastavíte a upravíte (a nakonec nikdo ani nemusí vědět, že používáte SDS modul).


Odkud nás kdo navštívil

V současné době se zaměřujeme na středoevropský trh. Hledáme obchodní partnery, kteří nám pomohou s expanzí do dalších států - zařízení SDS jsou v základu volitelně lokalizovány do českého a anglického jazyka, nicméně univerzalita SDS umožňuje jejich prodej kamkoliv.

world map hits counter
Návštěvy této WiKi počítáme od března 2012 pomocí externí služby free map counter, čistě pro zajímavost ze kterých států jsou navštěvy, data nesbíráme.

Osobní nástroje
Translate