Mikrotik

Z onlinetechnology.cz

Přejít na: navigace, hledání

Obsah

MikroTik

V roce 2011 se staly výrobky řady SDS oficiálním produktem v programu Made For MikroTik!.

Jsou tedy firmou MikroTik doporučovány pro použití s těmito zařízeními. Firma onlinetechnology má právo používat logo - ochrannou známku Made For MikroTik na svých výrobcích.


Zde budou uváděny příklady možného využití platforem SDS ve spolupráci s výrobky firmy MikroTik. Rozděleny podle jednotlivých produktových řad. Později budou přidány příklady možného elektrického zapojení.

Tuto stránku pro vás udržuje Stanislav Hrnčíř, MikroTik certified consultant / trainer.


Globální využití produktů SDS pro dohled síťových prvků

Produktová řada SDS je ideální pro všechny dohledové, řídící a zálohovací fuknce, které může ISP ve své praxi potřebovat.

Pro lepší pochopení funkce budeme všechny příklady uvádět na tzv. virtuálním racku, tj. "ideálním" racku spojujícím všechny oblíbené produkty MikroTik, jaký většina z Vás v mírně odlišné formě jistě v nejednom provedení vlastní.

Náš rack obsahuje: 3x RB411 jako koncový AP, 1x RB800 jako hlavní router a 1x RB750 jako manageovatelný switch
          1x Zdroj meanwell 100W 18V pro napájení, jednomodulový digitální elektroměr s S0 výstupem jako podružné měření
          1x dveřní kontakt, 1x PIR čidlo pohybu, relé zapojené za napájecí zdroj / micro nebo jiný dohled zapojený před ním/
          1x gelový akumulátor 12V 8Ah a ventilátor 12V 12cm, 1x čidlo vlhkosti - analogové

V případě, že máme na situ důležité zařízení s dohledem přes RS-232 je velmi výhodné použít integrovaný RS232/TCP most v SDS produktech, zařízení propojit kříženým kabelem, tzv. nullmodem a v případě zátuhu zařízení ho ovládat přes konzoli, jako by jste byli na samotném situ, zejména vhodné pro licencované spoje, HI END routery, cisca a podobné... Most je plně transparentní, lze ho pak použít ještě lépe než most integrovaný v samotném systému MikroTik RouterOS, který vyžaduje přihlášení přes special-login a komplikuje tím použití.


SDS-MICRO light - Malé řešení pro ISP, kteří mají zkušenosti s elektronikou a mají patřičné vybavení, zejména pak mikropájku pro připojení konektorů / vodičů / na kontaktní plošky.

SDS-MICRO DIN - Verze v DIN krabičce (lze vložit do rozvaděče na DIN lištu).

SDS-MACRO - Verze v DIN krabičce, rozšířené vstupy a výstupy, integrované čtyři výkonové relé, volitelně doplnitelný velký display, sběrnice RS485.

Praktická ukázka v našem virtuálním racku může vypadat takto:

SDS-MICRO je napájen z meanwell zdroje o společném napájení pro všechny menší hw prvky - typicky routerboardy řady 4xx jako AP, routerboardy řady 7xx jako manageovatelné switche, propojující vše aktivní a jeden RB-800 jako hlavní router řídící provoz.

Na optočleny je zapojeno

1. dveřní kontakt pro hlídání neoprávněného vstupu do racku / počítání otevření dveří/
2. digitální elektroměr, jako podružné měření spotřebované energie 
  + uchovávání dat na portálu merenienergie.cz pro optimalizaci spotřeby v dané lokalitě
3. PIR čidlo pohybu pro hlidání neoprávněného vstupu k rozvaděči / počítání vstupů resp impulzů z čidla/
zde je nutno brát v potaz úhly čidel při umístění např ve strojovně, kde jsou spínány vysoké proudy do motoru 
  navíc se zde také často točí řemenice, to vše může způsobit plané poplachy

Na analogové vstupy je zapojeno

1. čidlo vlhkosti v racku - důležité na půdách a spol..
2. měření napětí meanwell zdroje pro HW zařízení
3. měření napětí gelového akumulátoru - v případě, že není použita ups od onlinetechnology
4. poslední vstup je zatím volný pro další nápady

Na reléové vstupy je zapojeno

1. Ventilátor chlazení v racku - ve spolupráci s teplotním čidlem taky řízení teploty /skokově/
2. Relé zapojené na meanwell zdrojem pro restart celé sestavy - odpojení od napájení po určitou dobu 
  - využití integrovaného watchdogu nebo ruční ovládání relé pro "preventivní" restart

Na 1-wire sběrnici je zapojeno

1. libovolný počet DS-18B20 teploměrů,. regulace teploty, monitoring teploty procesorů jak řady RB4xx tak RB-800 a jiných, zde je potřeba ale mírně upravit chladič - vyhnout nebo ucvaknout dvě packy chladiče, přiložit teplotní čidlo a zakápnout silikonem nebo jiným tepelně vodivým gelem který ZTVRDNE! 

Na pwm výstup je zapojeno Zatím nic, ale není problém připojit externí mosfet pro posílení proudové zatížitelnosti a regulovat otáčky plynule narozdíl od relé výstupu, kdy je regulace prováděna skokově

Na závěr ještě jednou upozorňuji, že varianta MICRO vyžaduje jisté znalosti elektroniky a potřebné vybavení.

SDS-MACRO

Nejvyšší varianta řady SDS, využití stejné jako u SDS-MICRO, není potřeba upravovat analogové vstupy, standardně jsou do 30V, výstup D0 a PWM výstup jsou provedeny jako výkonové spínače na GND. Je možno připojit zátěž přímo na jedno ze ČTYŘ relé a ventilátor přímo na PWM výstup (pokud pracuje v daném rozsahu poskytnutém PWM výstupem, každopádně doplňkový filtr je doporučen). Je zde také 8 optočlenů, z toho 4 s interním napájením optočlenu (pro S0 elektroměry či jiné vstupy bez úpravy např dveřní kontakty, PIR čidla s integrovaným relé, atd.). Pro zbývající 4 optočleny je třeba zajistit přivedení napětí a omezení proudu do optočlenu, jinak při 12V nebo 18V nepřežije.. SDS-MACRO má také dvě směrnice pro 1-Wire, takže je možné připojit až 2x 16 čidel.


SDS-UPS

Inteligentní řešení zálohovaného napájení pro cokoli s malým odběrem. Ideální pro použití v našem racku... jedinou nutnou podmínkou je splnění napájecího napětí cca o 4v vyššího než napětí akumulátoru tzn 18-19V ideálně a použití výstupního napětí z 12V akumulátoru, pro jiné napětí lze použít dodávaný doplňkový měnič na 24V nebo 48V.

SDS-UPS také integruje: Dva optočleny (pro měření spotřeby S0 a další pro nezávislý vstup dveřního kontaktu atd.) 1-Wire sběrnici pro měření teploty - 16 čidel maximálně 1x osazené výkonové relé (pro watchdog, ovládání čehokoli) 4x analogový vstup do 30V, měření napětí, vlhkosti a jiné napěťové hladiny do 30V

Na závěr zase jedno malé podstatné upozornění - akumulátory nelze zapojovat sériově pro napětí 48V!! dojde k poškození UPS! Lze připojit jen gelový akumulátor, zhruba do 20Ah, ale jednom 12V napětí.

Pro větší výkony, odběry, atd. je už SDS-UPS nevhodná, pak už je vhodnější to řešit skládáním z komponentů a doplnit SDS MICRO jako dohled, čímž získáme zhruba stejný komfort jako při použití SDS-UPS.

SDS-MICRO DIN

Din provedení SDS-MICRO, vlastnosti prakticky shodné s SDS-MICRO, pro bližsí specifikaci viz SDSMICRO_DIN.


Možné způsoby použití u jednotlivých platforem MikroTik

Příklad spolupráce SDS MICRO a MikroTik platformy:

Soubor:And_sds_mikrotik_connect_example.gif

Stačí zakoupit a zapojit SDS MICRO. Pak záleží čistě na vás, jaké funkce použijete, nebo jak si to upravíte dle vlastních potřeb (naprogramujete si chování SDS MICRO nebo MACRO pomocí skriptu v SDS-C).

Možnosti:

 • SDS MICRO DIN - integrovaný převodník Eth/RS232. Pomocí Putty (nebo telnet obecně s RFC doplňky) se připojíte k zařízení SDS a to vám zprostředkuje vzdálený sériový port. Ten lze spojit s konzolovým portem zařízení MikroTik, a tak jej spravovat i když vypadne Ethernetová část MikroTiku (např. si přenastavíte EthX porty a jediná možnost dát to zpět je přes sériovou linku - což znamená dojed na site a udělat to ručně, nebo použít SDS MICRO jako vzdálený (virtuální) sériový port).
 • Měření a dohled - výrobky SDS nabízejí 1-Wire™ sběrnici pro až 16 (32) teploměrů, binární opticky oddělené vstupy, čtyři A/D vstupy (měření napětí) např. pro dohled napájení (zdroj, akumulátory atd.)
 • Měření spotřeby elektrického proudu - jednoduše přímo připojíte elektroměr (s S0 impulsním výstupem) a máte trvalý, archivovaný přehled o spotřebě, což je neocenitelné při pravidelném vyúčtování platby za místo, nebo při hádce s domovníkem :), také to lze použít pro okamžité měření spotřeby (Watty) a hlídat tak výpadek odběru (= výpadek technologie)
 • IP Watchdog - známý resetátor - posílá PING a při neobdržení odpovědi na chvíli aktivuje relé, které se zapojí tak, aby přerušilo napájení hlídanému zařízení. Dále je možné snadno realizovat DNS a HTTP watchdog.
 • Kontrolní web server - zařízení obsahuje webový server. Z centrálního dohledového místa lze pravidelně kontrolovat jeho dostupnost, a tím ověřit celou linku na její funkčnost (tzn. zda-li linka přenese HTTP = to je to co klienty u ISP zajímá nejvíce).
 • Centrální monitoring pomocí SNMP - zařízení poskytuje množství SNMP OID
 • Realizace webového teploměru - zařízení může přes HTTP GET posílat informaci o teplotě (nebo o čemkoliv jiném) na server, kde se pak generuje např. hlavní web
 • Informace o výpadku nebo chybách, nebo alarmové poplachy (vniknutí) - lze odeslat email (zařízení má SMTP klienta), nebo přes email SMS (na bránu), nebo SMS přes HTTP GET, atd.

Plus řada dalších možností, protože zařízení je plně programovatelné svým majitelem, v jazyce SDS-C.

RouterBoard 4xx

Pomocí analogových vstupů lze monitorovat napájecí napětí, v případě že použijete malý bočník lze měřit i proud do zařízení. Pomocí teplotních vstupů lze monitorovat teplotu bezdrátových karet a po úpravě chladiče také CPU. Samozřejmostí je také použití externího relé pro SDS Micro nebo použití interního relé v SDS Macro jako vzdálený resetátor, buďto ovládaný ručně přes webové rozhraní SDS nebo automaticky pomocí interního watchdogu, který nám SDS poskytuje.

Routerboard 7xx

Pomocí analogových vstupů lze monitorovat napájecí napětí, v případě že použijete malý bočník lze měřit i proud do zařízení. Pomocí teplotních vstupů lze monitorovat teplotu bezdrátových karet a po úpravě chladiče také CPU. Lze také monitorovat teplotu switch chipů uvnitř, případně teplotu v plastikovém casu globálně. Samozřejmostí je také použití externího relé pro SDS Micro nebo použití interního relé v SDS Macro jako vzdálený resetátor, buďto ovládaný ručně přes webové rozhraní SDS nebo automaticky pomocí interního watchdogu, který nám SDS poskytuje.

Routerboard 600, Routerboard 800

Pomocí analogových vstupů lze monitorovat napájecí napětí, v případě že použijete malý bočník lze měřit i proud do zařízení. Pomocí teplotních vstupů lze monitorovat teplotu bezdrátových karet a po úpravě chladiče také CPU. Lze také monitorovat teplotu síťových čipů na DPS, obzvláště u těchto typů, zejména pak RB-800 doporučuji instalaci teplotního čidla na chladič CPU a použití externího ventilátoru v case se zařízením / rozvaděči.. instalovaný ventilátor nemusí být v horkých dnech dostačující a hrozí poškození zařízení! Samozřejmostí je také použití externího relé pro SDS Micro nebo použití interního relé v SDS Macro jako vzdálený resetátor, buďto ovládaný ručně přes webové rozhraní SDS nebo automaticky pomocí interního watchdogu, který nám SDS poskytuje.

Routerboard 10xx

Pomocí analogových vstupů lze monitorovat napájecí napětí, v případě že použijete malý bočník lze měřit i proud do zařízení. Pomocí teplotních vstupů lze monitorovat teplotu bezdrátových karet a po úpravě chladiče také CPU. Lze také monitorovat teplotu switch chipů, CPU a ostatních komponent vevnitř. Je také možné pomocí analogovch vstůpů monitorovat funkčnost - přítomnost napájení na ventilátorech chladících CPU, které jsou pro tento typ desek životně důležité! Tyto RouterBoardy jsou napájeny síťovým napětím 230V, proto je možné s výhodou použít relé detekce přítomnosti síťového napájení a vzdáleně monitorovat přítomnost síťového napětí. Pokud použijeme také relé přiojené na výstupy SDS můžeme provádět dálkový restart zařízení - je ovšem nutné si uvědomit, jestli na RB zrovna neprobíhá upgrade sw. Odpojení od napájení by tak vedlo k znefunkčnění zařízení!
Další zařízení a možnosti budou doplněny, v případě technických dotazů prosím o kontakt na mailu stanislavhrncir@gmail.com.

Odkaz na firmu MikroTik.

Osobní nástroje
Translate