SDS BIG SANDWICH BOARD

Z onlinetechnology.cz

Přejít na: navigace, hledání

SDS Druhé Produktové Řady je možné "skládat" a "rozšiřovat" pomocí námi dodaného doplňkového hardware. V eShopu lze zakoupit už přímo složené sestavy, nebo si to můžete poskládat i vy sami, a na základě znalosti zapojení a komunikačních protokolů připojit i vlastní doplňkový hardware.Oficiální Rozšiřující Moduly ("sandwich desky")

Následující rozšiřující moduly jsou oficiální nabídkou výrobce SDS, a lze je rovnou koupit v celé sestavě výrobku SDS-BIG.

Moduly jsou primárně mechanicky připraveny pro zástavbu (sandwich) do výrobku SDS-BIG, nicméně nic nebrání jejich použití i pro jiná SDS, viz dole.


Sandwich Desky (Moduly) pro SDS-BIG:

  • LCD+KEY+DALI - modul poskytuje grafické LCD plně ovladatelné z FULL-C programu, klávesnici s pěti tlačítky (stisk přenášen do FULL-C programu ke zpracování) a DALI master (pro řízení světel a jiných DALI-slave-modulů)
  • LCD+KEY+CANCOM - modul poskytuje LCD, klávesnici, a rozhraní sběrnice CAN 2.0 A,B a rozhraní RS232 (COM6), vse přímo přístupné z FULL-C programu
  • LCD+KEY+LORA - modul poskytuje LCD, klávesnici, a připojení k LoRa WAN 868 síti (popř. FSK komunikaci přímo mezi více SDS moduly v rámci lokální sítě)
  • SW-LORA - modul poskytuje pouze LoRa WAN 868 připojení (na modulu je instalován univerzální LoRa modem pro ISM pásma 868 MHz a 433 MHz)
  • SW-GSM - modul poskytuje pouze GSM připojení (na modulu je instalován GSM modem a držák SIM karty)


Důležité Upozornění

Pozor je nutné použít správný, aktuální firmware v Rozšiřujících Modulech samotných (mají v sobě procesor). Pokud máte Rozšiřující Modul se starým firmware, vyžádejte si bezplatnou aktualizaci přímo u výrobce (hardware je potřeba fyzicky zaslat výrobci, ten jej zdarma aktualizuje a pošle zpět).


Princip Funkce

Zde se popisují vnitřní detaily funkce celého systému. Pro praktické použití (tzn. pro psaní FULL-C programu, který obsluhuje Rozšiřující Modul) vás to prakticky nezajímá - vše co zde je, je popisem vnitřních detailů skrytých uvnitř SDS.


Všechny SDS Druhé Produktové Řady mají k dispozici několik komunikačních rozhraní, v tomto případě "sériových linek" UART, označených jako COMx (kde "x" je určené číslo linky).

Jedna z těchto linek je přímo určena pro připojení Rozšiřujícího Modulu k SDS. Hardware SDS-BIG je navržen tak, aby nebylo potřeba cokoliv složitě zapojovat, stačí jen přímo Sandwich Desku vložit do zařízení SDS-BIG a to je vše.


Obecně jsou v SDS k dispozici tyto linky:

  • COM1 - přímo přístupné pro FULL-C program (popř. VCP), obsah dat přenášených po COM1 je zcela libovolný
  • COM3 - privátní komunikační linka pro propojení SDS a Rozšiřujícího Modulu, přenáší se po ní TOPB-PROTOKOL (jen a pouze tento protokol)
  • COM6 - přímo přístupné pro FULL-C program, obsah dat přenášených po COM1 je zcela libovolný


Návod pro FULL-C poskytuje potřebné podrobnosti k těmto prvkům (doporučuji přečíst), viz FULL-C_serialbus_functions.


Detaily:

COM1 je obecně určena pro připojení vašich externích periférií, a SDS mají na sobě k tomu určené převodníky (RS232 nebo RS485).


COM3 je privátní-SDS-linka ke které se připojuje zmíněný speciální hardware (viz seznam Oficiálních Rozšiřujících Modulů výše). Volba toho, že COM3 je privátní linka, je zde z důvodu maximálního zjednodušení obsluhy těchto rozšiřujících modulu z FULL-C programu. Jednoduše řečeno, SDS se stará o všechny složité náležitosti komunikace, a FULL-C program má k dispozici API funkce pro snadnou a přímou obsluhu koncových funkcí (např. kreslení na display, čtení stavu klávesnice, poslání zprávy na DALI sběrnici - to vše bez nutnosti starat se o to, jak tyto věci uvnitř fungují). Samozřejmě použití COM3 není příliš omezeno, viz text dále.

COM3 nutně nemusí být připojeno k námi dodávaným deskám (Rozšiřujícím Modulům). Stejně tak, námi dodávané Rozšiřující Moduly nemusí nutně být připojeny k výrobku SDS. Díky tomu, že používáme jednotný komunikační protokol - TOPB-PROTOKOL - tak lze kteroukoliv stranu nahradit např. vámi vyrobeným hardware. Například chcete k SDS připojit váš vlastní display a klávesnici; nebo naopak náš Rozšiřující Modul připojit k vašemu řídícímu zařízení. Tak dlouho, dokud budete schopni splnit náležitosti protokolu, tak zde není omezení nebo důvod, proč by to nešlo.


COM6 je opět obecně dostupná komunikační linka, kde si můžete posílat jaké data chcete (FULL-C má přímý přístup). Nicméně COM6 je typicky k dispozici jen jako surová HW linak (UART s úrovněmi 3V3), takže potřebujete externí kousek hardware pro převod na průmyslové rozhraní, popř. externí hardware co se přímo na tento UART připojí (např. GSM nebo LoRa modem, což přímo nabízíme). Také ale např. deska "LCD+KEY+CANCOM" má na sobě přímo galvanicky izolovaný převodník COM6 na RS232 (včetně DSUB konektoru).

Ještě je potřeba informovat o tzv. "GPIO-TOPB" vodiči (někdy také označen jako "PD0"), který (určitým způsobem) souvisí s COM6 linkou. Je to tedy nezávislý GPIO vstup nebo výstup z SDS, který je dostupný na stejném připojovacím místě, kde najdete také COM6 UART piny. Tento pin je zde z důvodů možnosti použít přímo FULL-C program pro obsluhu externích periférií - základním příkladem je GSM modem, který komunikuje s FULL-C přes COM6 linku, a který potřebuje "jeden drát" kterým se tento modem zapne (a to se dá provést právě pomocí GPIO-TOPB). Takto je zapojena např. deska "SW-GSM", kterou si můžete koupit jako mechanicky padnoucí rozšíření pro SDS-BIG (nebo připojit k jinému SDS, samozřejmě).


Využití rozširovacích sandwich desek pro jiné výrobky SDS

Sandwich desky, určené k připojení k SDS-BIG, jsou samozřejmě univerzální. Je možné je dokonce nechat předělat na jiné rozměry, bude-li dostatečný zájem.

To znamená, že se sandwich desky dají připojit i k jiným zařízením, viz tabulka: (takové použití je neoficiální, byť funční, možností)

SDS Druhé Produktové řŘady
SDS-SMALL | vyžaduje vhodné ruční propojení desek, firmware je přímo připraven
SDS-STSW | vyžaduje vhodné ruční propojení desek, firmware je přímo připraven
SDS První Produktové řŘady
SDS-MICRO, SDS-MACRO | vyžaduje vhodné ruční propojení desek, protokol TOPB-PROTOKOL musíte ručně emulovat v SDS-C
SDS-IO6 | nemá sériové linky, sandwich desku nelze připojit
SDS-UPS | vyžaduje vhodné ruční propojení desek, protokol TOPB-PROTOKOL musíte ručně emulovat v SDS-C
SDS-TTCPRO | vyžaduje vhodné ruční propojení desek, protokol TOPB-PROTOKOL musíte ručně emulovat v SDS-C
SDS-MINI | vyžaduje vhodné ruční propojení desek, protokol TOPB-PROTOKOL musíte ručně emulovat v SDS-C


Speciální záležitost ohledně SDS-MINI:

Výrobek SDS-MINI má fyzicky stejný konektor (2x5pin), ve kterém má vyvedeny porty COM1 a COM6. To znamená, že tento konektor, i když je fyzicky velmi podobný tomu na SDS-BIG, je funkčně rozdílný (SDS-MINI nemá COM3 ale COM1, a dále SDS-MINI má navíc TOPB pin).

Proto u SDS-MINI nemůžete přímo propojit SDS-MINI a některou ze zde zmíněných Sandwich Desek, ale musíte to udělat přes adaptér (redukci), zkrátka vhodným způsobem propojit tak, aby to fungovalo. Není to složité - je potřeba vybrat si, kterým portem bude SDS-MINI řídit Sandwich Desku (SDS-MINI nemá COM3 ale jen COM1 a COM6), a pak v SDS-C emulovat TOPB-PROTOKOL aby to fungovalo.

Výrobky SDS-MINI mají svou vlastní sadu komunikačních modulů, takže pro SDS-MINI použijte doporučené moduly pro tento model SDS. Ovšem pokud chcete k SDS-MINI připojit některý z modulů určených původně pro SDS-BIG, je to možné za předpokladu vhodné propojení mezi deskami (ale není to oficiální postup).

Osobní nástroje
Translate