SDS FTP

Z onlinetechnology.cz

Přejít na: navigace, hledání

SDS FTP: CreditCard server

Tento výrobek jsme určitou dobu prodávali, protože na trhu nebyla odpovídající alternativa - samostatný miniaturní webový server pod 1000 CZK s DPH, se zcela zanedbatelnou (téměř neměřitelnou) spotřebou.

V dnešní době se rozšířili malé počítače, které tento úkol zastanou, a k dispozici na nich máte operační systém Linux. Od té doby už SDS FTP neprodáváme.

Stále však poskytujeme podporu všem uživatelům, kteří si náš výrobek zakoupili - protože není důvod aby plně neplnil svůj účel.

Soubor:SDS_FTP_rev1.jpg

Obsah

Funkce

Modul webového serveru poskytuje obsah MicroSD karty, jako běžný webový server. Obsah MicroSD karty lze upravovat pomocí FTP připojení.

Webový server bere jako výchozí složku kořenovou složku (root) MicroSD karty. Příklad: výchozí nastavená IP adresa zařízení je 192.168.1.250, potom URL které je http://192.168.1.250/test.html poskytne soubor test.html který je v rootu MicroSD karty. Samozřejmě lze používat i podsložky, celý obsah MicroSD je prezentován 1:1 webovým serverem.

Konfigurace se provádí specifickým textovým souborem, uloženým na MicroSD kartě (ve složce, která není předána webovým serverem ven).

Modul se dodává jako samostatná funkční deska s plošným spojem, nebo jej lze dodat ve vhodné krabičce. MicroSD karta není součástí dodávky, kupuje se zvlášť.

Varianty podporovaných MicroSD:

 • historicky první typ MicroSD (SD verze menší než 2.00, max 2 GB).
 • SDHC MicroSD karty - neomezená velikost (zatím nezkoušeno pro více než 4 GB. Do 4 GB včetně - je to odzkoušeno OK).

Karty před použitím naformátujte na systém FAT32. Na kartu lze samozřejmě cokoliv nahrát i mimo modul, a pak kartu do modulu vložit.

Využití

 • Levný malý webový server

Pro poskytování libovolného obsahu, kdy je potřeba velké množství místa (několik GB) a velmi nízká pořizovací cena. Po zakoupení pak už platíte pouze za elektrickou energii (spotřeba 0.0008 kWh) a musí být zajištěno síťové připojení. Vzhledem k minimálnímu odběru lze snadno provést zálohování napájení (např. pomocí SDS UPS).

Pozor! je potřeba uvést, že server nepodporuje PHP skripty (ani jakékoliv jiné server-side skripty). Proto je potřeba veškeré skriptování přenést na klienta (client-side), např. pomocí JavaScriptu, FLASHe, ActiveX, atd. - toto vše lze tímto webovým serverem poskytovat.

Současná verze firmware nepodporuje virtuální servery (rozlišení pomocí Host: záznamu v hlavičce HTTP dotazu), možná některá z budoucích verzí firmware to bude podporovat (změní se i způsob ukládání na MicroSD kartu). V případě zájmu nás kontaktujte.

 • Network Attached Storage

Modul funguje také jako síťové úložiště, a vzhledem k rozměrům je velmi bezpečné (tzv. "policejní odolnost", tj. jednak to lze schovat "za trámek", jednak to lze rychle manuálně zlikvidovat).

Vzhledem k odběru toto lze ponechat trvale zapnuté, a v rámci domácí počítačové sítě poskytovat sdílený obsah (např. hudba).

 • Záznam z IP kamery

IP kamera, která má FTP klienta, může zapisovat obrázky na MicroSD kartu tohoto modulu. Pomocí webového serveru, nebo jiného FTP klienta, pak můžete soubory později získat. Ověřte si, zda maximální zápisová rychlost přes FTP bude dostatečné pro konkrétní IP kameru.

Rychlost

Rychlost celého zařízení je výrazně omezena velmi malou onboard pamětí (pouze desítky kB RAM) - všechny operace jsou tedy prováděny bez cache, a pokud se nahromadí více požadavků, jsou odmítány (HTTP 503 Service temporarily unavailable).

Zápis přes FTP je omezen rychlostí komunikace s SD kartou, aktuální firmware dosahuje celkové zápisové rychlosti 10 kB/sec (zapisuje se po sektorech, velikost sektoru SD karty je polovina kB, každý zápis také aktualizuje FAT tabulku, proto ta celková pomalost).

Nové verze firmware budou přinášet zvýšení rychlostí.

Bezpečnost

Přístup na FTP je chráněn uživatelským jménem a heslem. Po přihlášení na FTP je k dispozici celý obsah MicroSD karty (uživatelé nejsou rozlišeni). Při nečinnosti delší než 5 minut je FTP spojení ukončeno.

V jednu chvíli lze provádět pouze jediný zápis na MicroSD kartu (ostatní pokusy jsou odmítnuty).

Webový server je velice robustní, a nelze jej "hacknout" (tedy, vše nějak lze, ani současné známe metody zde neuspějí) - v modulu není operační systém, webový server je ručně naprogramován tak aby měl jen konkrétní funkce (HTTP GET).

Na MicroSD kartě jsou k dispozici dva konkrétní názvy složek, které nejsou přes webový server dostupné. První složka je cfg, kde je uložena konfigurace. Druhá složka (a všechny její případné podsložky) je určena pro uživatele, pro ukládání dat. Název je noweb a tato složka je v rootu.

Aktualizace firmware

Nový firmware stáhnete zdarma z tohoto webu.

Modul je potřeba přepnout do režimu bootloader. Postup je následující:

 • vypnout modul
 • zkratovat propojku RSTD
 • zapnout modul (RSTD je po celou dobu zkratováno) - teď je aktivní bootloader
 • pošlete nový firmware do modulu, pomocí nahrávácí aplikace (ke stáhnutí z tohoto webu)
 • po úspěśném nahrání vypněte modul
 • teprve teď rozpojte RSTD
 • hotovo (můžete zapnout) - spustí se nový nahraný firmware

Při manipulaci s elektronikou dodržujte zásady manipulace s citlivým elektronickým zařízením (ESD). Tyto poškození při manipulaci nelze uznat jako záruční vadu. Při neúspěšném nahrání nového firmware lze proces zkusit opakovat (viz detailní návod na stránce bootloaderu).

Konfigurace

Ve složce cfg vytvořte soubor config.txt.

Obsah souboru:

[sds-ftp]
hostip=192.168.1.250
gateway=192.168.1.1
netmask=255.255.255.0
ftpuser=jmeno1
ftppasw=heslo1
ntpip=213.151.89.43
ntpgmt=1

Pozor, maximální délka jména/hesla pro FTPd je 16 znaků. Není povoleno dělat před nebo za "=" mezery. První řádek musí vždy být '[sds-ftp]'. Poslední řádek musí být "odentrován", nebo vložte více prázdných řádků na konec souboru.

Pozor, jmeno a heslo musí mít minimálně 6 znaku - jinak nebude povolen přístup na FTP.

Položka ntpip určuje IP adresu NTP serveru (čas je použit pro FTP). Položka ntpgmt určuje časový offset v hodinách (např. 1 znamená GMT+1 atd.), upravte dle umístění zařízení a letního/zimního času.

Konfigurace se načítá jen při restartu (zapnutí) zařízení, proto po každé změně musíte zařízení restartovat (vypnout / zapnout napájení).

Konfigurace se uloží do pevné paměti, takže i po vyndání MicroSD karty zůstává platná (ovšem když je vyndaná MicroSD karta, zařízení ztrácí svou funkci - pouze zobrazuje webovou stránku s chybovým hlášením, že chybí karta).

Osobní nástroje
Translate